Corona virüsü vücudunuza girdiğinde neler oluyor?(Image: © Shutterstock)


2019 yılının Aralık ayında ilk kez Çin’de görülen SARSCoV2 (corona virüsü) ve virüsün sebep olduğu salgın (COVID-19) binlerce insanı etkisi altına alıp yüzlercesinin ölümüne sebep oldu. Şu an dünyanın dört bir yanına yayılmış olan hastalığın bir aşısı ya da tedavisi yok. Fakat uzmanlar virüsü taşıyanlarda görülen özellikler ve belirtiler hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hastalığın genel belirtileri burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ateş. Ciddi durumlarda zatürreye benzer özellikler gösteren hastalık, ölümcül de olabiliyor.

JAMA adlı dergide yayınlanan bir makalede, virüsü taşıyan 138 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın bulguları paylaşıldı. Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi’nde tedavi gören hastaların altısı hayatını kaybetti.

Kalan hastaların yaş ortalaması 56’ydı. Bunların büyük bir kısmı ateş, yorgunluk ve kuru öksürük gibi belirtilere sahipti. Bazılarında kas ağrısı ve nefes darlığı da görülüyordu.

Daha az raporlanan belirtiler arasındaysa baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler vardı.

Yine aynı araştırmaya göre, hastaların ilk belirtileri göstermesiyle nefes almada zorlanmaya başlamaları arasında 5 günlük bir süre geçti. Çoğu ilk belirtilerden 7 gün sonra hastaneye kaldırıldı.


Corona virüsü taşıyan birinin akciğerinde neler oluyor?

Araştırmada hastaların akciğer filmleri de incelendi. Buna göre, filmlerin çoğunda akciğerde yer yer gölgelere rastlandı; bu da akciğerde zayıflama olduğunu gösteren bir görüntü.

Hastaların 36’sı ciddi belirtiler gösterdiğinden yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Bunların çoğunun erkek olduğu biliniyor ve yaş ortalamalarının 66 olduğu raporlandı.


Hastalığı ağır yaşayanların ortak özelliği altta yatan başka hastalıkları

Ciddi durumda olan hastaların büyük bir kısmının halihazırda yüksek tansiyon, şeker, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıkları olduğu da araştırmada yer aldı.

Araştırmanın yazarlarına göre başka hastalıkların varlığı ve yaş hastalığın ağırlaşmasına sebep olan risk faktörlerinden olabilir.

Cinsiyetin henüz hastalığın ağırlaşmasında bir rol oynayıp oynamadığı bilinmiyor ama araştırmada erkeklerin ağır belirtiler göstermeye daha meyilli oldukları belirtildi.


Hastalığın tedavisi ne zaman geliyor?

COVID-19’a karşı henüz bir tedavi yok. Hastanede destekleyici tedavi sunuluyor. Bilim insanları hastalığa karşı aşı geliştirmek için hızla çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta, 18 ay içinde bir aşının ortaya çıkabileceğini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre virüsten korunmak için bizim de yapabileceğimiz şeyler var. Ana sayfada yer alan "Kendimizi korumak için neler yapmalıyız?" başlıklı alanı ziyaret edebilirsinz.

  • Elinizi sabunla sık sık yıkayın.
  • Özellikle öksüren, hapşıran ya da ateşi olan insanlarla en az 1 metrelik mesafeyi koruyun.
  • Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmekten kaçının.
  • Yukarıda bahsedilen belirtilere sahipseniz, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
  • Yakın zamanda Çin’de bulunduysanız gerekli kontrolleri yaptırdığınızdan emin olun.
  • Et ve yumurtayı iyice pişirin; çiftlik hayvanlarıyla doğrudan temastan kaçının.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

  • Corona virüsüyle ilgili bilmeniz gerekenler için tıklayın
  • Salgının resmi adı ve aşıyla ilgili gelişmeler için ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
  • Salgının tedavisiyle ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
  • Çin ve dünyadaki yeni vakaların anlık gelişmelerini bu sayfada bulabilirsiniz.

*Virüsle ilgili araştırmalar devam ettiğinden, yukarıda verilen bilgiler zamanla değişebilir.

Kaynaklar

Bu metin Newsweek’te 12 Şubat 2020’de Kashmira Gander tarafından yayınlanan “What happens to your body when you get the new coronavirus?” adlı makaleden çevrilmiştir.


Siteyi daha kullanışlı ve faydalı hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Her türlü görüş, önerileri ve kaynak paylaşımlarınız için bize ulaşın:
[email protected] | [email protected]