Corona virüsünden nasıl kurtuluruz?(Image: © Shutterstock)


Son zamanlarda Corona virüsünden etkilenen yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Aynı zamanda virüsten kurtulup hastaneden taburcu olan çok sayıda insan olduğunu da biliyoruz.

Peki hastalığın belli bir tedavisi ya da aşısı yokken binlerce insan nasıl iyileşiyor? Corona virüsünden kurtulmak ne kadar mümkün?

İyileşen insanların üzerinde yapılan incelemeler bizi bazı sonuçlara götürüyor.

Aslında herhangi bir bakteriyel ya da viral hastalığa karşı vücutlarımızın verdiği tepki birbirinden farklı olabilir. Bu, bağışıklık sistemi, yaş, çevre koşulları gibi birçok etkene bağlı olabilir.

Örneğin 17 yaşındaki bir gencin soğuk algınlığından iyileşme sürecinin 80 yaşındaki birine göre daha hızlı olmasını bekleriz. Öte yandan aynı yaşı ya da çevreyi paylaşan iki kişinin de bu tarz bir hastalığa cevap verme şekli birbiriiden farklı olabilir.


Corona virüsü tedavisi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hastalığın bugün geçerli bir tedavisi yok. Hastaneye başvuran ve teşhis konulan hastalar genelde destekleyici tedavi sürecinden geçiyor.

Özellikle gençler ve altta yatan hastalığı olmayanlar şanslı. Yukarıda bahsettiğimiz risk grubundan olmayan hastaların bir kısmının bu tedavilere olumlu cevap verdiği ve semptomların giderek hafiflediği biliniyor.

Öte yandan corona virüsünü kapan hastaların ne kadar ağır semptomlar gösterdiği de iyileşme sürecinde belirleyici bir faktör. Çok kritik belirtiler göstermeyen hastaların tedaviye olumlu cevap verme şansı da artıyor. Hatta bazı durumlarda semptomlar kendiliğinden kayboluyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün analizine göre, 17.000 Corona virüsü vakasının %82’si orta seviye belirti göstermiştir. Hastalığın ölüme sebep olma ve iyileşme oranlarına dair çalışmalar devam ediyor.


Corona virüsünün ilacı var mı?

Corona virüsünü ortadan kaldıracak herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmuyor. Bu konuda araştırmalar devam ediyor.


Kendimizi nasıl korumalıyız?

Hastalığın tedavisiyle ilgili araştırmalar sürerken kendimizi olası bir enfeksiyondan nasıl koruyabiliriz? Dünya Sağlık Örgütü aşağıdaki tavsiyelerde bulunuyor:

  • Elinizi sabunla sık sık yıkayın.
  • Özellikle öksüren, hapşıran ya da ateşi olan insanlarla en az 1 metrelik mesafeyi koruyun.
  • Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmekten kaçının.
  • Yukarıda bahsedilen belirtilere sahipseniz, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
  • Yakın zamanda Çin’de bulunduysanız gerekli kontrolleri yaptırdığınızdan emin olun.
  • Et ve yumurtayı iyice pişirin; çiftlik hayvanlarıyla doğrudan temastan kaçının.


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


*Virüsle ilgili araştırmalar devam ettiğinden, yukarıda verilen bilgiler zamanla değişebilir.


Siteyi daha kullanışlı ve faydalı hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Her türlü görüş, önerileri ve kaynak paylaşımlarınız için bize ulaşın:
[email protected] | [email protected]