Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü salgınına isim verdi: Covid-19
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni corona virüsünün sebep olduğu hastalığın resmi adını açıkladı: “Covid-19".

Medyada yer bulduğunun aksine, bu isim virüse değil; virüsün sebep olduğu hastalığa verildi. Virüse ise hala 2019nCov adı veriliyor.

Örgütün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki merkezde düzenlediği basın toplantısında, "Hastalığın artık bir ismi var: Covid-19" dedi.

Ghebreyesus, “Bir isim seçmemiz gerekiyordu ve bunun herhangi bir coğrafi bölge, ülke, hayvan ya da insanla bağdaştırılmayacak bir isim olması gerekiyordu, “dedi.

Ghebreyesus’un açıklamasına göre, CO corona virüs, VI virüs ve D hastalık anlamına geliyor.

Çin’in Wuhan kendinde geçtiğimiz yıl Aralık ayında ortaya çıkan salgın kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayıldı ve yüzlerce insanın ölümüne yol açtı. Birçok havayolu Çin’e giden ve Çin’den gelen uçuşları doldurdu; sınırlarını Çin’den gelen yolculara kapatan ülkeler oldu.

Salgın etkisini hala sürdürürken corona virüsü aşısı ve tedavisiyle ilgili sorular da ortaya çıkmaya başladı.


Dünya Sağlık Örgütü: Aşı 18 ay içinde geliştirilebilir

Ghebreyesus, Çin’e son zamanlarda gitmemiş kişilerde bile hastalığın teşhis edilmesini “buz dağının görünen yüzü olabilir” diyerek hastalığın ciddiyetine değindi ve 18 ay içinde ilk aşının hazır olabileceğini söyledi.

Şu anda hastalığın belli bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor. Teşhis konulan hastalar destekleyici tedavi sürecinden geçiyor ve yaş, altta yatan hastalık gibi değişken faktörlere göre iyileşen hastalar olduğu biliniyor.


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:*Virüsle ilgili araştırmalar devam ettiğinden, yukarıda verilen bilgiler zamanla değişebilir.


Siteyi daha kullanışlı ve faydalı hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Her türlü görüş, önerileri ve kaynak paylaşımlarınız için bize ulaşın:
[email protected] | [email protected]